Blog Szycie

Akcesoria do maszyny – nici

Witam w kolejnym odcinku “poradnika szyciuszki”. Dziś zapraszam na odcinek dotyczący nici do szycia. Postaram się Wam pokrótce przedstawić rodzaje nici.

Za nim przejdziemy do rodzaju nici to, wróćmy na chwilę na do poprzedniego artykułu, w którym przedstawiałam rodzaje igieł do maszyny. Artykuł ten, okazał się dla Ciebie przydatny? Czy teraz będzie Ci łatwiej dobrać igły do szycia do różnych rodzajów tkanin. Daj proszę znać.

Ok to wracamy do tematu nici. Obecnie na rynku jeśli chodzi o nici można zakupić: poliestrowe (uniwersalne syntetyczne), bawełniane, lniane, jedwabne i elastyczne.

Rodzaje nici do szycia

Nici możemy podzielić na:

Rodzaj surowca

  1. Naturalne – bawełniane, coraz rzadziej wykorzystywane w szyciu, zastąpione nićmi syntetycznymi.
  2. Syntetyczne – poliestrowe, wiskozowe, cechują się wyjątkowo wysoką wytrzymałością, odpornością na tarcie i działanie substancji chemicznych. Są również w wysokim stopniu odporne na działanie wilgoci, pleśni, insektów i bakterii.

Budowę nici

  1. Filamentrowe – nici z pojedynczego włókna o jednakowej grubości na całej długości (ich jednolita budowa, odpowiednia sprężystość oraz stosunkowa wysoka chropowatość idealnie sprawdzają się w podszyciach tapicerowanych mebli).
  2. Odcinkowe – Składają się one z mocno splątanych, cienkich włókien. Ich zaletą jest duży wybór zarówno pod względem kolorów, jak i rozmiarów. Również używa się ich do tapicerowania mebli.

Rodzaje nici

1 Bawełniane – zrywają się częściej niż poliestrowe i nie są tak mocne.

2 Elastyczne – mieszanka poliestru z elastanem. Takie nici najczęściej wykorzystujemy d szycia dzianin.

3 Jedwabne – miękkie, mocne i z połyskiem, najczęściej wykorzystywane do szycia ręcznego.

4 Lniane – używane najczęściej przy szyciu toreb, dywanów lub pasków.

5 Poliestrowe – mocne nici, które możemy zastosować praktycznie do każdego rodzaju materiału. Są wytrzymałe, odporne na wysokie temperatury, nie zrywają się często i nie tracą koloru po praniu.

W mojej pracowni znajduje się najwięcej nici poliestrowych. Najczęściej szyje na niciach z firmy Amanda Arena i jestem z nich zadowolona. Mają grubość uniwersalną i są odpowiednio grube bo większości bawełnianych tkanin. Szyje nimi takie tkaniny jak minky czy velvet i po mimo grubszej struktury splotu tych materiałów nici bardzo dobrze łączą tą tkaninę nie pozostawiając widocznych szwów.

Ponadto mamy grube nici do dziergania dziurek na guzki i ściegów ozdobnych. Bardzo cienkie, delikatne do haftu i cerowania maszynowego, oraz nici do fastrygowania i przenoszenia oznaczeń na prawą stronę materiału, czyli pętelkowania.

Podsumowanie

Teraz już wiecie jaką wybrać nić do szycia. Pozostaje jeszcze wybór koloru tych nici, a wierzcie mi jest ich na prawdę bardzo dużo i chociaż panuje powszechne przekonanie, że kolor nici powinien być dopasowany do koloru tkaniny lub dzianiny, ale nie zawsze tak jest. Przecież, każdy z nas szyję ubrania czy inne akcesoria według swojej wizji i jeśli zapragnie połączyć czerwony z czarnym, aby stworzyć ciekawy inny kontrast, to nikt nam tego nie zabroni.

Dlatego niech wyobraźnia szaleje, łączmy różne kolory i materiały ze sobą, bo oto w tym wszystkim chodzi. Szyjmy to co nam się podoba i w taki sposób aby zaskoczyć innych. Właśnie na tym polega cała zabawa! Niech będzie ciekawie i kolorowo.

Na koniec jak to ostatnio robię, zapraszam Was do dzielenia się tymi informacjami. Tworze je z myślą o wszystkich tych, którzy zaczynają swoją przygodę z szyciem. Jednocześnie zapraszam do pobierania darmowego e-book z okazji urodzin bloga. Jak już przetestujesz to bardzo Cię proszę podziel się swoim zdaniem o nim. Będę Ci bardzo wdzięczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *