Blog Szycie

Akcesoria do maszyny – stopki

Zapraszam na kolejną część akcesoria do maszyny. Dziś zajmiemy się stopkami do maszyny.

Po przebrnięciu przez całą teorię dotyczącą gadżetów, które musicie mieć i które należało by poznać, zanim zaczniecie szyć, przyszedł czas na stopki do maszyny. Wcześniej tego nie wiedziałam, ale im więcej szyję to się przekonuję, że bardzo często właśnie stopki potrafią zdziałać cuda, a raczej to krawiec dzięki nim.

Dzięki stopkom do maszyny i tego w jaki sposób potrafią one ułatwić człowiekowi życie, przekonałam się mają maszynę i testując każdą z posiadanych stopek. Dlatego postanowiłam Wam opisać kilka takich w które warto się zaopatrzyć. Oczywiście te podstawowe, które są dołączone do maszyny do szycia w zupełności wystarczą i można spokojnie na nich szyć. Ale warto zgłębić temat i zafundować sobie jeszcze kilka dodatkowych.

Zanim wybierzesz odpowiedni zestaw stopek, dobrze będzie najpierw sprawdzić, czy dana stopka jest odpowiednia do Twojej maszyny. Zorientuj się jaki chwytacz ma Twoja maszyna. Stopki do maszyn z chwytaczem rotacyjnym są inne niż te do maszyn z chwytaczem wahadłowym.

Detalem ważnym dla wyboru właściwej stopki jest również system jej mocowania. Tu sprawdź, jak mocuje się u Ciebie stopkę w maszynie. Czy są one na docisk (nowe maszyny) czy na śrubkę (starsze maszyny). W maszynach JUNO JANOME 1015 są na docisk.

Jeśli posiadasz maszynę konkretnej marki, kupuj stopki tego samego producenta. Wtedy będziesz miała pewność, że wszystko będzie do siebie pasowało. Oczywiście stopki marki np. JANOME będą pasowały też do innych maszyn, ale za nim jednak kupisz nowy zestaw, sprawdź czy aby na pewno będą one pasować do Twojej maszyny.

Wiecie już jak sprawdzić i wybrać odpowiednie stopki. Teraz zapraszam Cię do dalszej lektury, w której pokaże Ci mój zestaw STOPEK DO MASZYNY.

Stopka uniwersalna

1 Stopka uniwersalna — będzie przez Ciebie wykorzystywana w 90% projektów. Ja większość swoich projektów szyję na tej stopce.

Stopki do maszyny

2 Do wszywania zamków — dzięki tej stopce nie będziesz musiała się martwić, że wszyjesz zamek krzywo.

3 Stopka krawędziowa 1/4″ — idealna dla osób lubiących precyzję. Dzięki jej prowadnikowi idealnie zszyjesz tkaniny, naszyjesz kieszenie, uzyskasz zakładki oraz zrobisz równoległe stebnowanie w okolicy szwu.

4 Stopka do wszywania zamków krytych — również służy do wszywania zamków, ale tą stopką wszywamy zamki kryte.

5 Stopka do patchworków przeźroczysta — stopka do patchworków dzięki której dokładnie widzimy jak prowadzony jest materiał.

6 Stopka z regulowanym prowadnikiem — idealna stopka dla osób, które mają problem z równym szyciem, a jak większość z nas (ja też tak miałam) na początku jest z tym problem. Regulowany prowadnik umożliwia szycie od 1 cm do 3 cm od krawędzi materiału. Dodatkowo, przy prowadniku jest specjalne zabezpieczenie, które uniemożliwia przesunięcie w trakcie szycia.

7 Do marszczenia materiału — umożliwia uzyskanie równomiernego marszczenia przy jednoczesnym doszywaniu materiału.

8 Stopka do podwijania na około 3 mm — Do zawijania na około 3mm – Dzięki tej stopce można łatwo wywinąć materiał tak, aby jego krawędź była wszyta w środek zwinięcia materiału. Materiał zwinięty jest potrójnie.

9 Stopka do pikowania, haftowania i cerowania — Dzięki tej stopce można haftować, pikować, fastrygować i cerować. Stopka podnosi się wraz z igłą i wtedy można przesuwać materiał lub materiały w dowolną stronę o dowolną odległość. Montowana na śrubkę w miejscu uchwytu podstawowego.

Stopki do maszyny

10 Stopka do obszywania dziurek –dzięki tej stopce w szybki sposób zrobisz równe dziurki w materiale.

11 Płytka do cerowania — płytka używana do cerowania jak i do przyszywania guzików.

12 Uchwyt szybko mocujący stopki — Uchwyt szybko wymienny stopek zatrzaskowych. Aby zmienić stopkę należy nacisnąć dźwignie z tyłu uchwytu.

To oczywiście nie wszystkie stopki jakie można spotkać na rynku. Jest ich o wiele więcej i wszystkie są godne uwagi. Póki co na początku naszej drogi z maszyną taki zestaw jak mój w zupełności wystarczy. Pamiętaj, że zanim kupisz stopkę sprawdź czy na pewno będzie ona pasowała do Twojego modelu maszyny.

Cieszę się, że udało się nam przejść przez tak skomplikowany rozdział…Jest on długi, ale myślę, że powoli dacie radę z ogarnięciem rodzai stopek.

Już na zakończenie tego artykułu zapraszam Cię do dzielenia się tymi treściami. Wydaje mi się, że są godne uwagi i jeśli masz koleżankę, znajomą czy sąsiadkę z którą może razem szyjecie, to zaproś ją niech przeczyta ten artykuł. A jak chcecie wspólnie spróbować coś uszyć, zapraszam do pobrania darmowego (jeszcze) e-booka : “Jak uszyć kocyk dla dziecka. Instrukcja krok po kroku.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *