W poprzednim artykule pisałam o ogólnych akcesoriach do szycia jakie należałoby mieć. Może będą one Tobie potrzebne, aby wyposażyć sobie swoją pracownię.
Dziś chciałam się skupić też na akcesoriach do maszyny. Tak dokładniej i dogłębniej, bo one są bardzo potrzebne, abyśmy mogły cokolwiek uszyć. Mowa o igłach maszynowych i do szycia ręcznego.


To jaką igłę wybierzesz, zależy od rodzaju materiału, jego grubości i od nici. Za cienka lub za gruba igła w połączeniu ze źle dobranymi nićmi sprawi, że zamiast szyć, będziesz się denerwować. Szycie nie będziesz szło jak należy, albo może zdarzyć się tak, że ona się złamie, albo uszkodzi materiał.
Dlatego pamiętaj, że igły maszynowe dzielimy..: ze względu na system, czubek i grubość.
1 Ze względu na system
Do wieloczynnościowych maszyn należy używać igły o systemie 130/705, do overlocków HSx1, a do coverlocków ELx705.
2 Ze względu na rodzaj czubka

- okrągły
R – igły uniwersalne, stosowane do standardowych tkanin.
SPI – igły z okrągłym, ostro zakończonym czubkiem, stosowane do szycia gęstych tkanin: jedwabiu czy mikrofazy.
SES – igły z okrągłym czubkiem zakończonym kulką, stosowane do lekkich dzianin lub gęsto tkanego materiału.
SUK – Igły z okrągłym czubkiem zakończonym kulką, stosowane do jerseyu, dzianin o średnim i dużym oczku, stretchu, lycry, delikatnych i elastycznych dzianin.
- tnący
LL – igły z ostrzem tnącym, stosowane do skór naturalnych i sztucznych oraz cerat. Grubość igieł oznaczona jest symbolem Mn. Np. Mn 60 oznacza, że średnica igły ma 0,6 mm.
3 Ze względu na ich grubość
Cienkie – Mn 60 – 80, Średnie – Mn 80 – 90, Grube Mn 100 – 120
Grubość igieł oznaczona jest cyframi np. jeśli macie zapis 1/100 Mn na opakowaniu, oznacza to że igła jest gruba.
Po za tym istnieją podwójne igły z normalnym i zaokrąglonym czubkiem.
Igły do szycia ręcznego
Dostępne są w rozmaitych długościach i grubościach. Im cieńszy materiał, tym cieńsza igła. Do drobnych ściegów używaj krótkiej igły, do długich np. do fastrygowania – długiej. Do dżerseju i skóry istnieją specjalne igły z zaokrąglonym lub tnącym czubkiem.
WAŻNE! Należy używać wyłącznie igieł z nieuszkodzonym czubkiem. Zepsuta igła uszkodzi materiał. Jakość igły można sprawdzić, wkłuwając igłę w cienkie pończochy. Jeśli się zahaczy, to jest uszkodzona i należy ja wymienić.
Igły jakże ważne akcesoria do szycia. I myślę, że każda z nas, osób szyjących różne tkaniny z czasem zbierzemy sobie mały komplet, w którym zawsze znajdzie się odpowiednia igła do danego materiału.
A Ty jakie już masz w swoich zbiorach igły do szycia?
Przy okazji, chciałbym Was zaprosić do pobrania darmowego e-booka, Udostępniam go moim czytelnikom, z okazji urodzin bloga i konta na facebooku. Pobierajcie, testujcie, szyjcie i zaproś swoją koleżankę do jego pobrania. Jak przetestujesz to napisz proszę swoje zdanie na jego temat. Będzie to dla mnie bardzo ważna opinia, ponieważ będę wiedziała czy takie materiały tworzyć dalej czy nie.