Witam Was w kolejnym odcinku “Poradnika szyciuszki” Dziś powiemy sobie o kolejnych ważnych elementach. Mianowicie o akcesoriach do szycia i odpowiednim miejscu do szycia.
Aby szycie sprawiło nam prawdziwą przyjemność, warto pamiętać nie tylko o dobrej maszynie ale także o odpowiednim miejscu, w którym będzie można się swobodnie rozłożyć z szyciem, nie przeszkadzając domownikom. Najlepiej przygotować sobie kącik lub pracownię krawiecką. Powinna ona być jasna. Przy nie wystarczającym świetle dziennym, koniecznie jest dodatkowe oświetlenie, które nie oślepia i nie powoduje powstawania cieni. Ważne jest również, aby ów kącik dobrze wyposażyć.

Chciałabym przede wszystkim w tym rozdziale skupić na własnych akcesoriach do szycia. Mam nadzieję, że te informacje dadzą Wam większy obraz w jakie akcesoria się zaopatrzyć.
1 Metr krawiecki/miara krawiecka
Będzie potrzebny do zdejmowania miary i mierzenia dłuższych odcinków
2 Mydełko krawieckie
Występuje w różnych kolorach – białe, żółte, niebieskie, czerwone. Dzięki niemu będziesz mogła narysować wszystkie linie na materiale. ALE UWAGA: należy jej używać tylko na lewej stronie materiału, ponieważ z niektórych włókien mydełko ciężko się usuwa.
3 Szpilki
Bardzo ułatwiają pracę, ponieważ szybko pospinasz wykrojone, gotowe części do zszycia. Wybierz najlepiej z metalowymi lub kolorowymi łebkami.
4 Nożyczki
Dobrze jest mieć krawieckie, których dolny brzeg podczas krojenia leży płasko i nie podnosi materiału. Małe szpiczaste nożyczki przydadzą się do wszystkich innych prac krawieckich, przy których duże nożyce są nie poręczne, np. do obcinania nitek. Warto też mieć nożyczki do papieru do wycinania wykrojów – jeśli będziesz do tego używać nożyc krawieckich, szybko się stępią. Nożyczki z ząbkami możesz wykorzystać do krojenia podszewki i innych materiałów, które nie chcesz obrzucać.
5 Prujka (nożyk do prucia)
Służy do nacinania dziurek na guziki i prucia nieudanych szwów. (niestety na początku często się to zdarza)
6 Agrafki
Przydadzą się na przykład do wciągania gumy do paska
7 Żelazko
Żelazko najlepiej takie, które dostosuje się do różnych materiałów. Przydałby się szeroki zakres regulacji temperatury, oraz możliwość prasowania na sucho jak i z parą.
8 Deska do prasowania
Profesjonalna deska do prasowania to dość duży wydatek jak na początek szyciowej drogi, dlatego spokojnie możesz wykorzystać tę, która masz w domu. W tej roli dobrze też sprawdza się stół lub większa powierzchnia, gdzie, bez problemu rozłożysz materiał i też go swobodnie wyprasujesz.
9 Papier do wykrojów
Papier dobrze jest mieć przeźroczysty, bo łatwo przenieść kontur wykroju na materiał. W niektórych źródłach krawieckich dowiedziałam się, że polecana jest do wykrojów flizelina, bo jest trwalsza niż papier. Ale jak do tej pory ja jej nie używałam do wykrojów.
10 Kalka do przenoszenia gotowych wykrojów na papier
Kalka to dobre rozwiązanie do przenoszenia gotowych wykrojów, ponieważ jest prześwitująca i łatwo można przekopiować potrzebna nam linie. Dobrze w tej czynności sprawdzi się też papier śniadaniowy.
11 Ołówek
Wszystkie linie, które będziesz przenosić na papier, tworząc szablony dobrze jest narysować ołówkiem. Można użyć innego pisadła, ale w razie pomyłki ołówek łatwo zetrzesz, a jak narysujesz np. flamastrem czy długopisem i będzie błąd to cały szablon będzie do poprawy.
12 Linijki
Linijka krótka przyda się do odmierzania krótkich odcinków i do zaznaczania dziurek na guziki, oraz do rysowania zapasu szwów. Długa linijka, ekierka i krzywik są przydatne podczas kopiowania części wykroju z arkusza oraz gdy trzeba dopasowywać wykrój do figury. U mnie występuje jeszcze kątownik (raczej rzadko się go używa, albo w cale) ja go używam do wyprostowania brzegów materiału. (czasami zdarzają się krzywo skrojone najczęściej przy zakupie)
13 Igły i nici
Tymi akcesoriami zajmiemy się w kolejnych odcinkach, bo chciałabym się na nich bardziej skupić. Także zapraszam do kolejnych wpisów.
Tyle jeśli chodzi o podstawowe akcesoria do szycia. Pewnie, że Ty sobie dobierzesz na początek takie, które będą Ci najbardziej potrzebne i dobrze, a z czasem zaopatrzysz się w takie, które będziesz używać, ale może rzadziej.
A może masz jeszcze inne akcesoria, których ja nie wymieniłam, a Twoim zdaniem są przydatne. Chętnie dowiem się, co to za przydasie? Masz koleżankę bądź przyjaciółkę, która właśnie będzie zaopatrywać się w akcesoria do swojej pracowni, prześlij jej link do tego artykułu, albo zaproś ją do przeczytania. Za nim kupi coś nie potrzebnego, artykuł przedstawi jej najistotniejsze przybory.
A jeśli chcesz zostać ze mną na dłużej, będzie mi niezmiernie miło, to zapraszam Cię co zapisania się na mój newsletter
Szpilki to dodatek, który zmienił mój komfort szycia <3. Wcześniej nie chciałam ich kupić, myślałam że to fanaberia, ale później, jak musiałam tysiąc razy poprawiać materiał kupiłam szpilki i jest o wiele wiele lepiej 🙂
Tak, racja szpilki są bardzo potrzebne, bo tak jak piszesz, bez nich są poprawki…A o nich zapomniałam, super, że o nich wspomniałaś…Dziękuję 🙂
U mnie bardzo dobrze sprawdzają się małe klamry. Szybko i przyjemnie. Gdzie nie ma ich jak użyć, wtedy szpilki.
Dobre spostrzeżenie, sama nawet kiedyś takie małe klamerki kupiłam właśnie z myślą, że będę ich używać do przypinania materiału przed szyciem. Ale jakoś one cały czas wypierają szpilki…Szpilki póki co na pierwszym miejscu. Ale tak każdy ma swoje sposoby na ułatwienia w pracy. 🙂