Szycie

Bawełna, jej rodzaje i zastosowanie

Bawełna jest włóknem, które otacza nasiona rośliny również zwanej bawełną. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, a włókna bawełny wykorzystuje się do wytwarzania przędzy, dzianin czy celulozy.


Rodzaje bawełny


Rozróżniamy pięć typów materiału: kreton, satyna, woal, gabardyna oraz płótno à la len. Kreton wykorzystuje się do produkcji koszulek, bluzek, pościeli czy sukienek. Satyna jest dostępna na rynku w dwóch wersjach, a każda z nich służy głównie do produkcji pościeli. Woal znajduje zastosowanie w szyciu ubrań oraz firanek. Spódnice, płaszcze czy marynarki robimy z kolei z gabardyny. Płótno à la len jest bardzo podobne do lnu – stąd jego nazwa.

Do czego wykorzystuje się bawełnę?


Bawełnę stosuje się do produkowania materiałów różnego typu. Wśród nich znajdują się: atłas, batyst, aksamit, kreton, sztruks i dżins. Jak widać, bawełna ma rzeczywiście bardzo szerokie zastosowanie, ale dzisiaj chciałabym się skupić na czystej bawełnie – materiale, który wykorzystujemy do szycia odzieży i pościeli.


Wady i zalety bawełny jako materiału


Ze względu na swe liczne właściwości bawełna ma bardzo powszechne zastosowanie. Można jej przypisać znacznie więcej zalet niż wad. Materiał bawełniany jest bardzo higroskopijny, odporny na rozciągnięcia. Jest odpowiedni dla osób z alergiami i łatwo się uczulających. W zależności od preferencji i upodobań możemy zaopatrzyć się w produkty z bawełny grubszej i cieńszej.

Gruba bawełna zapewni wysoki stopień ciepła, cienka jest odpowiednia na upalne dni. Co ważne, materiał nie ulega deformacji pod wpływem wysokiej temperatury. Bawełna może być prasowana w wysokiej temperaturze, dlatego ten materiał jest chętnie wykorzystywany do produkcji odzieży czy pościeli dla niemowląt. Dodatkowo nie wywołuje podrażnień ani uczuleń i jest przyjazny dla skóry.

Wady bawełny


Do wad materiału z bawełny zalicza się przede wszystkim skłonność do gniecenia się. Poza tym bawełna po wypraniu dość długo schnie. Warto też mieć na uwadze, że nadmierne oddziaływanie wilgoci może mieć niekorzystny wpływ na materiał.


Dlaczego tak się rozwodzę na temat bawełny? Ponieważ szyje się u mnie kolejna wyprawka dla niemowląt! Będzie to bawełna w połączeniu z miękkim velvetem.


Kupiłabyś wyprawkę dla niemowląt z bawełny w połączeniu z velvetem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *