Zapewne pamiętasz, jak w poprzednim artykule napisałam, że na początek tworzysz wstępną wersję “dlaczego”. Teraz przyszła pora na dalsze jej poprawki.
Po sformułowaniu wstępnej wersji “dlaczego” przyszedł czas na ostatni etap procesu odkrywania “dlaczego”. Teraz będziesz testować i dopracowywać definicję “dlaczego”.

Możesz to zrobić na kilka sposobów, ale ja proponuję jedną z fajniejszych sposobów. W tym momencie będziesz mogła jednocześnie ujawnić światu swoje “dlaczego” i o pomoc poprosić swoich przyjaciół.
Zanim zrobisz kolejny krok w spotkaniach i rozmowie z przyjaciółmi, sporządź listę tych przyjaciół na których możesz liczyć. Najlepiej by było, aby Ci przyjaciele byli przyjaciółmi od serca, na których zawsze w każdej sytuacji możesz liczyć.
Ćwiczenie z przyjaciółmi
To ćwiczenie przyniesie Ci najlepsze rezultaty, jeśli wykonasz je podczas rozmowy w cztery oczy. Za nim ujawnisz swojemu przyjacielowi definicję “dlaczego” opowiedz mu o procesie, który właśnie przeprowadzasz i że w związku z tym potrzebujesz jego pomocy.
W pierwszej kolejności zapytaj go: “Dlaczego się z Tobą przyjaźni”. Nie zdziw się jeśli spojrzy na Ciebie w bardzo dziwny sposób. Większość przyjaciół nie zadaje sobie takich pytań, a już udzielenie na nie odpowiedzi jest trudniejsze, jak nam się wydaje.
Oczywiście, aby ta przyjaźń była prawdziwą przyjaźnią są tu najważniejsze uczucia, które trudno ująć je w słowa. Aby to ćwiczenie przyniosło efekt, musisz je przeprowadzić do końca, nawet jak odczuwacie pewien dyskomfort.
Tak faktycznie, nie powinnaś zadawać pytania zaczynającego się od słowa “dlaczego” bo nie zbliży Cię to do Twojego “dlaczego”. Pytanie takie odwołuje się do emocji i przynosi mało konkretne odpowiedzi.
Spróbuj więc zadać pytania zaczynające się od słowa “co”, “czego”, “czym”. Pomogą Ci one uzyskać bardziej przemyślane, szczegółowe odpowiedzi. Najprawdopodobniej, gdy zadasz tego typu pytanie np. “Co takiego jest we mnie, że postanowiłaś się ze mną zaprzyjaźnić?” Po takim pytaniu, Twój przyjaciel odpowie “nie wiem”, “jesteś dla mnie ważna”, “lubimy te same rzeczy” itp.
Ta odpowiedź jest logiczna, ale Tobie to nie wystarczy bo taka odpowiedź mówi prawie zawsze o przyjaźni. Dlatego nie przestawaj pytać i przekształcaj pytania tak aż skończą mu się racjonalne odpowiedzi i zaczniesz dowiadywać się co tak faktycznie jest konkretnego w Tobie.
Dwie metody
Są dwie metody, które pomagają stwierdzić, czy wasza rozmowa idzie w dobrym kierunku. Pierwszą wskazówką jest to, gdy Twój przyjaciel zamilknie i zacznie się wpatrywać w podłogę albo sufit, szukają odpowiednich słów. Będzie to znaczyło, że myśli i szuka odpowiednich słów określających ciebie.
Jeżeli spróbujesz przerwać tą ciszę – zadając kolejne pytanie zakłócisz ważny proces. Pozwól swojemu przyjacielowi posiedzieć w ciszy i pomyśleć nad odpowiednią odpowiedzią. Możliwe, że pewnym momencie Twój przyjaciel zacznie ogólnie mówić, że mamy “wspólny punkt zainteresowań”, “mamy poczucie humoru”, “dogadujemy się bez słów”.
Teraz muszę powiedzieć o drugiej ważnej wskazówce o znaczącej zmianie punktu widzenia Twojego przyjaciela. W którym momencie przestanie mówić o Tobie i zacznie mówić o sobie. W poprzednim przykładzie opisywał Ciebie i to jak się czuje w Twoim towarzystwie. A Ty jak poczujesz emocjonalną reakcję po tych słowach to znaczy, że zaszliście daleko.
Tego typu objawy w trakcie rozmowy z Twojej strony oznacza, że Twój przyjaciel własnie ujął prawdziwą wartość, jaką wnosisz w jego życie. Sformułował Twoje DLACZEGO , używając własnych słów. Jest to punkt przełomowy. Twoje odczucia są zgodne z Twoim DLACZEGO, właśnie się o tym przekonałaś.
Bardzo możliwe, że podczas “ćwiczenia z przyjacielem” pojawią się motywy czy wyrażenia takie same lub podobne do tych, które określił Twój partner. A może Twój przyjaciel wypowie się o Tobie tak, że będą Ci się te wyrażenia bardziej podobać. W tym wypadku wstaw je do swojej definicji DLACZEGO.
Jeśli pojawią się nowe wyrażenia czy określenia, rozważ je. Może one wyrażają Ciebie lepiej, jak to które zdefiniowałeś w procesie odkrywania “dlaczego”. Jeżeli tak, to być może Ty i Twój partner powinniście poszukać nieco głębiej. Warto przeprowadzić “ćwiczenie z przyjacielem”, ale pomocne może tez być abyś odłożyła definicję na kilka dni.
Wracaj do nie niego codziennie, czytaj, zastanawiaj się, myśl czy te słowa na pewno odwzorowują Ciebie, czy Ty się z tym określeniem dobrze czujesz. Jeśli nie leżą Ci one możesz na tym etapie próbować szukać innych słów czy określeń. Twoje “dlaczego” powinno być takim zdaniem, o którym będziesz mówić praktycznie wszędzie. Nawet byłabyś wstanie wytatuować je sobie na swoim ciele, a w szczególności tą części definicji, która mówi o Twoim pozytywnym wkładzie.
Jeśli zdarzyłoby się, że Twoja definicja nie jest do końca przedstawiająca Ciebie, wróć do wspomnień. Przypomnij sobie raz jeszcze to co opowiadałaś swojemu partnerowi, Twoje określenia, wypowiedzi i dzięki nim szukaj odpowiednich określeń. Twoim celem nie jest to, by definicja DLACZEGO brzmiała lepiej, lecz to, abyś Ty odczuwała ją lepiej.
Dopracowuj swoją definicję DLACZEGO tak długo, jak długo będzie taka potrzeba. U każdego czas ten jest różny, jedne osoby robią to szybko, w kilka dni tygodni, a innym zajmuje to kilka miesięcy. Zmian możesz wprowadzać jedną, lub kilkanaście. To zależy od Ciebie, kiedy poczujesz, że Twoja definicja jest idealnie taka, która odwzorowuje Ciebie i Twój pozytywny wkład.
Dopracowanie definicji DLACZEGO może sprawić, że stanie się ona dla Ciebie bardziej znacząca. Słowa nie muszą być doskonałe, żebyś mogła zacząć stosować swoją definicję w praktyce. Kiedy już zaczniesz żyć zgodnie ze swoim DLACZEGO, na pewno łatwiej Ci będzie znajdować odpowiednie słowa, będziesz bardziej świadoma swoich celów i tego jak zamierzasz go osiągnąć.
Dlatego poświęć trochę czasu na dopracowanie swojego “dlaczego” ale nie za dużo. Pamiętaj, że po to definiujesz swoje DLACZEGO, żebyś mógł wprowadzasz je w życie za pomocą działań.
Przeczytałaś w całości artykuł, i jeśli twierdzisz że nie masz jeszcze doprecyzowanej definicji DLACZEGO to wróć do niej i dokonaj zmian. Skup się, pomyśl, jak jest taka potrzeba wróć do wspomnień i do rozmowy z Twoim partnerem. A później doprecyzowuj swoją definicję. Jeśli masz już dopracowane swoje DLACZEGO to jak nie jest to tajemnica podziel się nią!
W kolejnym odcinku, przedstawię Ci co dalej, bo przecież nasz złoty krąg potrzebuje jeszcze dwóch dodatkowych określeń. Twoje JAK I CO! Już teraz Cię zapraszam, będzie kolejna porcyjka wiedzy.
Bardzo ciekawy wpis, ja musze chyba popracować swoją definicję ”dlaczego”
Bardzo dziękuję że przypadł do gustu. Jeśli chodzi o popracowanie nad swoją definicja “dlaczego” to polecam również moje wcześniejsze artykuły na ten temat, bo warto się skupić na tej sesji w odpowiedni sposób…:) Jakbyś miała pytania zapraszam, może będę mogła pomóc. 🙂