Lifestyle

Kochani dziadkowie

Nikt tak nie kocha dzieci jak dziadkowie. Wyjątki prawie się nie zdarzają. Nie ma też wątpliwości, że dziadkowie i wnuki są sobie potrzebni.

Dobre relacje z dziadkami

Dziadkowie darzą swoje wnuki bezinteresowną miłością. Mają wiele czasu i cierpliwości, by godzinami się z nimi bawić. Ale dziadkowie też scalają pokolenia, są łącznikiem między przeszłością rodziny a jej życiem obecnym.

Pomoc w codziennych czynnościach


Ich pomoc w codziennych czynnościach, zwłaszcza przy malutkim dziecku, jest bezcenna. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że rodzice pochłonięci pracą zawodową nadmiernie obarczą dziadków obowiązkami. Owszem, mogą pomagać, jednak nie powinni wyręczać rodziców.

Maluchy wnoszą radość i optymizm w życie dziadków. Dobrze, gdy dziadkowie mogą od czasu do czasu służyć im i ich rodzicom pomocą i doświadczeniem. Najczęściej zdarza się tak, że są już w podeszłym wieku; bywa, że boją się wtedy samotności i chcą czuć się potrzebni.

Miłość do dziadków

Dziś my, rodzice, często decydujemy się na dzieci, kiedy jesteśmy już nie tacy młodzi, a kiedy rodzą się maluchy, nasi rodzice mają już swoje lata. Jeśli zostają dziadkami w podeszłym wieku, zdają sobie sprawę, że nie są już tak sprawni fizycznie jak dawniej. Mają ograniczone ruchy, a przy opiece nad dzieckiem muszą być przecież ostrożni. Ale mimo to nie możemy ich pod żadnym pozorem izolować od wnuków. Ciepło i miłość, które obie strony wnoszą we wzajemne relacje, są jedyne w swoim rodzaju.

Rozpieszczanie wnuków


Dziadkowie, którzy byli surowymi rodzicami, często pozwalają wnukom na więcej niż rodzice. Łamią ustalone zasady. Jeśli się tak zdarza, możesz bez przeszkód upomnieć swoich rodziców, żeby tego nie robili. Delikatnie wytłumacz im na przykład, że Twoje dziecko jest już duże i potrafi zrobić coś samodzielnie. Nie należy jednak zapominać, że to rodzice są od wychowywania, a dziadki od rozpieszczania. I za to dzieci kochają swoich dziadków.

Problemy stawiane przez dziadków

Zdarzają się też tacy dziadkowie, którzy otwarcie mówią, że nie będą się zajmować wnukami. Pomimo, że są w sile wieku, niepracujący i w pełni sił. Nie jest to zadowalająca wiadomość dla rodzica, ponieważ muszą szukać innych rozwiązań. Znajdują je, ale czasami jest to na niekorzyść dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *