Szycie

Maseczka ochronna – jak uszyć – krok po kroku

Koronawirus dotyczy każdego z nas. Niezależnie czy jesteś w grupie większego czy mniejszego ryzyka. Warto zadbać o siebie i swoich blisko i zmniejszyć prawdopodobieństwo zarażenia do minimum.

Możemy to zrobić na kilka sposobów: dbając o higienę, myjąc często ręce, ograniczając kontakt z innymi osobami i zostając w domu. Od ponad dwóch tygodni mamy obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

Maseczka nie chroni przed zarażeniem koronawirusem,a jest jedynie środkiem wspomagającym ochronę nas i innych. Bo dzięki niej, jeśli jesteśmy nosicielami zmniejszamy prawdopodobieństwo zarażenia innych.

Dlatego, pomyślałam, że jeżeli sama je szyję to przy tej okazji zrobię tutorial jak samodzielnie taka maseczkę uszyć. Zanim zaczęłam szyć, przejrzałam wiele stron, blogów, a nawet obejrzałam nie jeden film na yt i stworzyłam swój wykrój i sposób jej szycia.

Zapraszam, poniżej wszystkie informacje i potrzebne produkt do uszycia maseczki.

Potrzebne Ci będzie: – 2 kawałki bawełny lub lnu o wymiarach 17cm x 16cm – paski materiałów do troczków ok. 80cm – flizelina tej samej wielkości co bawełna (jedna warstwa) – nożyczki – szpilki – miara krawiecka – maszyna do szycia ja używam Janome Juno

Jak już masz przygotowane wszystkie produkty, przystępujemy do odmierzenia i wykrojenia materiału i flizeliny.

Prawa strona
Lewa strona z flizeliną

Teraz pora na kawałki materiału do troczków.

Lewa strona paska już zaprasowana
Prawa strona paska

Mamy przygotowany materiał zabieramy się za szycie.

Dwa kawałki materiału z flizeliną zszywamy, ale tylko dłuższe boki. Szyjemy po tej stronie gdzie nie ma flizeliny.

Zszywamy dłuższe boki

Po zszyciu materiał odwracamy na prawą stronę. Wyrównujemy, można sobie przeprasować, aby łatwiej było uformować zakładki.

Zszyte dłuższe boki i uformowany prostokąt.

Pora na zakładki. Ja robię na takiej wielkości maseczce po dwie zakładki. Aby zakładki równo się trzymały to przypinam je szpilkami. Jak jest taka potrzeba to po spięciu zakładek wyrównuje nie zszyte boki maseczki.

Po upięciu zakładek zszywamy po bokach razem z wcześniej przygotowanymi paskami czyli troczkami. Troczki przypinamy mniej więcej na ich środku po jednej i drugiej stronie.

Przypięte troczki do maseczki

Po przypięciu pasków przyszywamy je do maseczki.

Zszywanie troczków z maseczką

Troczki przyszywamy po obu stronach maseczki. Po przyszyciu odcinamy pozostałe nitki, wyciągamy szpilki przytrzymujące zakładki i maseczka gotowa.

Maseczka gotowa.

Pamiętaj by mieć ją zawsze przy sobie gdy wychodzisz np. po chleb czy gdziekolwiek wśród ludzi. Maseczka nie zabezpieczy cię w 100% przed zarażeniem.

Ubierając maseczkę rozsuń ją na twarzy tak by zakrywała nos, usta i brodę. A po powrocie do domu upierz ja i wyprasuj dość dobrze nagrzanym żelazkiem.

Ps. Bardzo Was przepraszam za jakość zdjęć, ale podczas ich robienia coś mi się poprzestawiało w aparacie, a ja to zauważyłam już po zakończeniu szycia maseczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *