Każda przygoda z szyciem musi zacząć się od poskromienia maszyny do szycia. Teraz jak już wiecie jaką wybrać,(jak nie wiesz jaką wybrać maszynę to zapraszam Cię do przeczytania tych artykułów), albo macie już kilka spisanych i obmyślanych propozycji, która to będzie ta moja wymarzona, warto jest jej się przyjrzeć bliżej. Jest to naprawdę nie trudne. Kilka ważnych zasad do opanowania i będziesz śmigać jak wykwalifikowana krawcowa. No to lecimy…
Podstawy
W skład podstawowej maszyny wielofunkcyjnej wchodzą następujące części: (omówię i pokażę Wam JUNO najmłodszą w rodzinie JANOME maszynę do szycia.)

1 Przycisk szycia wstecznego
Dość ważna funkcja, która ułatwia szycie. Zabezpiecza każdy ścieg na początku i na końcu szycia nie pozwalając, aby tkanina popruła się przy pierwszej okazji.
2 Pokrętło wyboru ściegu
Umożliwia nam ustawienie odpowiedniego ściegu. Wszystko zależy co szyjemy, z jakiej tkaniny i jaki efekt chcemy osiągnąć. Każda maszyna ma do wyboru inną liczbę ściegów, natomiast oznaczenia są różne. W maszynach mechanicznych jest pokrętło, a w elektronicznych odpowiedni guzik, za pomocą którego zmieniany ścieg. Wszystkie ściegi maszyny mają narysowane na korpusie wokół pokrętła. Na przykład: Litera A lub B oznacza ścieg zwykły, litera C to ścieg zygzak, D – trykotowy a G – dziany. W zależności od liczby ściegów w każdej maszynie tych oznaczeń może być różna ilość. Warto tu przejrzeć instrukcję obsługi danej maszyny i zapoznać się z podstawami. Poszczególne ściegi i ich charakterystykę opiszę w kolejnych artykułach.
3 Regulator długości ściegu
Określa długość ściegu. Jeśli chcesz, aby ścieg był dłuższy, ustaw pokrętło na wyższy numer. Jeśli chcesz, aby gęstość, a zarazem długość ściegu była mniejsza, bardziej zbita ustaw pokrętło na niższy numer. Pokrętło ustawione na parametrach S oznacza ściegi elastyczne.
4 Blokada szpulownika
Wykorzystywana jest przy nawlekaniu nitki na szpulkę.
5 Trzpień szpulownika
Na trzpień nakładamy szpulkę, na którą później nawlekamy nici.
6 Trzpień na szpulkę
Miejsce na szpulkę z nićmi.
7 Naprężacz
Jest potrzebny do nawlekania nici na szpulkę. To dzięki niemu nitka jest lepiej naprężona i lepiej się prowadzi.
8 Prowadnica nici
Nawlekanie nici zaczynamy od włożenia na trzpień szpulki z nitką, następnie zahaczamy nitkę o prowadnicę, prowadzimy nitkę w dół, tak jak nam pokazują strzałki na obudowie maszyny. Zakręcamy do góry i zahaczamy o szarpak.
9 Szarpak
Nitka, którą już udało nam się zahaczyć o szarpak, prowadzona jest w dół aż do igły.
10 Regulator naprężenia nici
Pokrętło to używane jest w zależności od materiału, z jakiego szyjemy, od liczny warstw i metody szycia. Jeśli naprężenie nici jest za mocne, na prawej stronie materiału pokaże się nić pochodząca ze szpulki. W tej sytuacji musimy obniżyć naprężenie nici, czyli zmniejszyć numer na regulatorze. Jeśli naprężenie jest za słabe, to na lewej stronie pokaże się nić od igły. I tu należy zwiększyć naprężenie nici, zmieniając numer na pokrętle.
11 Pokrywa czołowa
Plastikowa obudowa maszyny.
12 Płytka ściegowa
Pod płytką w maszynie mechanicznej znajdziesz chwytacz rotacyjny.
13 Wysuwany stolik
Pozwala on na szycie dużych, długich rzeczy, na lepsze dojście do niezbyt dostępnych miejsc. Po zdjęciu stolika mamy też dostęp do schowka na akcesoria.
Pierwsza część obsługi maszyny za nami. Własnie poznałaś podstawowe zagadnienia w obsłudze maszyny, ale to nie koniec, w kolejnym odcinku zajmiemy się tylną częścią maszyny i stopką dociskową.
Informacji jest sporo, ale najważniejsze jest na samym początku poznać swoją maszynę, ponieważ później będzie nam znacznie łatwiej na niej pracować.
Jakie są Twoje wrażenia po przeczytaniu pierwszej części dotyczącej obsługi maszyny? Są dla Ciebie zrozumiałe wszystkie zagadnienia? Jeśli masz z czymś problem to pytaj, odpowiem!