
Zapraszam na kolejny odcinek poradnika szyciuszki. Dziś pierwsza z dwóch części, w której omówię pokrótce funkcje dodatkowe w maszynie do szycia. Poprzednie trzy wpisy z poradnika znajdziesz na moim koncie na facebooku pod tym samym tytułem. To zaczynamy…
Szerokość i długość ściegów
Na początku ta funkcja może Wam się wydawać nie potrzebna, ale z czasem okaże się to rarytas. Maszyny mechaniczne mają z reguły maksymalną szerokość ściegów około 5 mm, natomiast maszyny komputerowe d 7 do 9 mm. Szerokość i długość ściegów przydaje się bardzo w szyciu ozdobnym, bo wyglądają lepiej i ciekawiej. Szerokość ściegów pozwala na użycie podwójnej igły. Rozstaw igieł podwójnych to: 2, 4, 6 lub 8 mm. Natomiast długość ściegów maszyny mechaniczne i komputerowe mogą szyć o długości 4 lub 5 mm. Długość ściegu nie jest aż tak ważna jak jego szerokość.
Pozycjonowanie igły
Maszyny mechaniczne zatrzymują się w momencie, kiedy przestajemy naciskać na pedał i nigdy nie wiemy w jakiej dokładnie pozycji będzie igła po jej zatrzymaniu. W maszynach komputerowych możemy zdefiniować to, czy po zatrzymaniu maszyny igła ma zostać w pozycji dolnej (wbita w materiał), czy ma być na górze. Jest bardzo przydatna funkcja zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zmienić kierunek szycia.
Ryglowanie
Maszyny mechaniczne nie mają automatycznego ryglowania, czyli zakończenia ściegów. Można to robić manualnie – szyjąc do przodu i do tyłu. Maszyny komputerowe z reguły posiadają automatyczne ryglowanie po przez odpowiednio przeznaczony do tego guzik.
Regulowany docisk stopki
Jest to bardzo ważna funkcja, przydatna zwłaszcza przy delikatnych lub bardzo grubych materiałach. Docisk stopki i to, jak później prowadzony jest materiał, podnosi jakość szycia. Sprawia, że ścieg jest prosty, a materiał nie ucieka spod igły i nie ma obawy, że coś pójdzie nie tak.
Który, z powyższych objaśnień jest dla z Ciebie zupełnie nowym zagadnieniem?
CDN…