Blog Szycie

Ściegi i szwy – ściegi maszynowe

Nowoczesne maszyny do szycia dysponują całą gamą różnych ściegów. Poniżej pokazuję najważniejsze ściegi maszynowe.

Ścieg stębnowany prosty

Prosty ścieg stębnowany
Ścieg prosty marszczony

Jest najważniejszym ściegiem maszynowym i dysponuje nim każda maszyna. Można i na pewno używasz go do wszystkich szwów z wyjątkiem obrzucania zapasów szwów. Przy jego użyciu można też marszczyć i wdawać materiał. Aby uzyskać marszczenie materiału przy pomocy maszyny nie zabezpieczaj początku i końca szycia ściegiem powrotnym.

Po przeszyciu materiału na potrzebną szerokość, końce z jednej strony zabezpiecz szpilką lub zawiąż na supełek. Z drugiej strony złap nitki i równomiernie zmarszcz materiał pociągając za nitki. Jeśli chcesz wdać materiał to musisz uważać, aby nie powstały zakładki.

Ścieg zygzakowy

Ścieg zygzakowy

Występuje w dwóch ustawieniach, odpowiednio długi i szeroki. Używa się go głównie do obrzucenia zapasów szwów. Wysoko ustawiony ścieg zygzakowy jest przy normalnej długości ok. 2 mm, lekko elastyczny i może być też używany do szycia mp. dżerseju i dzianiny. Potrójny ścieg zygzakowy to ścieg elastyczny nadaje się szczególnie dobrze do przyszywania gumek lub zszywania ich końców.

Potrójny ścieg zygzakowy

Ścieg kryty

Ze specjalną stopką pozwala przyszyć podłożenie tak, aby szew był z wierzchu niewidoczny. Do przyszywania podłożeń w tkaninach służy elastyczny ścieg kryty.

Potrójny ścieg do streczu

Jest to ścieg elastyczny i wyjątkowo wytrzymały. Zszywa się nim szwy, które powinny być wyjątkowo wytrzymałe, np. szew środkowy w spodniach. Jest to szew zszywany potrójnie i jest bardzo uciążliwy do prucia. Dlatego szyjemy go wtedy, gdy jesteśmy pewni, że na tym szwie nie będzie już żadnych zmian.

Ścieg do streczu potrójny

Ścieg owerlokowy

Używany jest przy dziadzinach jednocześnie zszywa o obrzuca zapasy.

Ok to tyle na ten artykuł, kolejna porcja wiedzy powstała. Ja tylko się zastanawiam, kto jest wiernym czytelnikiem tych wszystkich artykułów? Daj znać w komentarzu, bo nie ukrywam, że jestem ciekawa.

A przy okazji zapraszam, na moje konto na Instagram, zastaniesz tam równie ciekawe rzeczy.

2 thoughts on “Ściegi i szwy – ściegi maszynowe”

  1. super, podsumowanie na początkujących. Fajnie by było gdybyś dodała filmik jak szyjesz ścieg do poszywania. nie jest prosto uzyskać na maszynie na początkujących..

  2. Bardzo dziękuję za odwiedziny i fajny feedback. A na temat filmików ze ściegami to pomyślę. Byłby pewnie wskazany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *