Blog Szycie

Ściegi i szwy – ściegi ręczne

Ściegi ręczne

Mimo, że dzisiaj większość szyje się maszynowo, to nie możemy zapomnieć i zrezygnować ze ściegów ręcznych. Wykonuje się je najczęściej pojedynczą nitką, chyba że chcemy przyszyć guzik, zatrzask, czy haftkę wtedy dobrze jest nić złożyć podwójnie.

Do fastrygowania można użyć tańsze nici, przeznaczone specjalnie do tego celu. Również igłę należy dobrać odpowiednią do materiału i nici. Ale przy takim szyciu obowiązuję ŻELAZNA ZASADA, że do drobnych ściegów wykorzystuje się krótką igłę, a do długich ściegów – długą. Początek zawsze zabezpieczaj supełkiem na końcu nitki, a końce szwu kilkoma ściegami powrotnymi.

Teraz przedstawię Ci najważniejsze ściegi ręczne, które wykorzystuje się do przeróżnych szyć. Nie są one skomplikowane w wykonaniu i myślę, że spokojnie jak popróbujesz to dasz radę aby je wykonać. A więc zapraszam.

Ścieg przed igłą

Ścieg przed igłą

Tym ściegiem można zszyć ze sobą tymczasowo (sfastrygować) dwie lub więcej warstw materiału. przyfastrygować kieszenie, taśmy czy aplikacje. Za pomocą tego ściegu można przenieść oznaczenia na prawą stronę materiału.

Szyje się ten ścieg od prawek do lewej strony. Ściegi są widoczne na przemian na lewej i prawej stronie materiału. Długość ściegu zależy od tego, jak trwała ma być fastryga. Szyjąc gęsto, można użyć tego ściegu do przymarszczania lub do wdawania materiału.

Ukośny ścieg

Ścieg ukośny od dołu
Ścieg ukośny od góry

Ten ścieg stosuje się wtedy, gdy warstwy materiału nie mogą się przesuwać ani wzdłuż, ani wszerz. Szyję się od góry w dół lub od dołu w górę. Igłę wyciąga się wierzch po lewej stronie od miejsca wkłucia igły.

Krótkie ściegi w małych odstępach dobrze łączą warstwy materiału np, na rewersie kołnierza, Jeśli dwie warstwy materiału, np, materiał i włóknisty wkład lub podszewka, mają być jedynie sfastrygowane, ściegi mogą być dłuższe, a odległość między nimi większa.

Ścieg za igłą (powrotny)

Ścieg za igłą (powrotny) strona prawa
Ścieg za igłą (powrotny) strona lewa

Na prawej stronie materiału są widoczne jako niewielkie punkty. Za to na lewej stronie już widać prawie całe szycie. Wykorzystuje się go przede wszystkim do przyszywania zamków błyskawicznych. Szyje się od strony prawej do lewej.

Ścieg stebnowany

Ścieg stebnowany

Najmocniejszy ścieg ręczny, dzisiaj używa się go bardzo rzadko i tylko do szycia krótkich odcinków np. w miejscach gdzie “puścił” szew maszynowy, i nie warto do tego drobiazgu uruchamiać maszyny. Szyjemy od strony prawej do lewej.

Ścieg kryty

Ścieg kryty

Na prawej stronie jest prawie nie widoczny. Stosowany przede wszystkim do wszywania podszewki. Nadaje się także, do przyszywania kieszeni, do zszywania dwóch podwiniętych brzegów materiału lub fragmentów szwów, do których nie ma dojścia od wewnątrz. Szyje się od prawej do lewej strony.

Zakopiański ścieg

Ścieg zakopiański

Raczej ścieg ozdobny lub hafciarski. Używa się go przyszywania wkładów usztywniających lub fastrygowania dwóch brzegów materiału. Przy bardzo grubych lub przy elastycznych tkaninach stosuje się go do przyszywania podłoża. Ścieg wykonuje się od strony lewej do prawej.

To tyle o ściegach ręcznych. W kolejnym artykule przeczytasz o ściegach maszynowych. A przy okazji przypominam i zachęcam do pobrania darmowego e-booka. Jeszcze tylko do końca października będzie za free, później wraca już jako produkt płatny.

Jeśli artykuł ten był Ci przydatny, treści te stanowią dla Ciebie wartość i twierdzisz, że również on będą wartościowe innej osobie, to zaproś ją do przeczytania, albo jej je udostępnij. Niech niosą się w świat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *