Blog Parenting

Sen, pielęgnacja dla zdrowia niemowlęcia i dziecka

Ile snu potrzebuje niemowlę?

Rodzice często pytają o tę kwestię. Oczywiście jedyną osobą, która tak naprawdę mogłabym na nie odpowiedzieć, jest samo dziecko. Są niemowlęta, które potrzebują bardzo dużo snu, inne o wiele mniej. Dopóki dziecko dobrze je, na się dobre samopoczucie, dużo przebywa na świeżym powietrzu i w okresie chłodnych dni jest odpowiednio ubrane i sypia w chłodnym miejscu, może samo decydować ile snu potrzebuje.

Przez pierwsze kilka miesięcy niemowlęta sypiają na ogół od karmienia do karmienia, pod warunkiem, że są najedzone i nie cierpią na niestrawność. Ale są i takie które budzą się niezwykle często, i to od pierwszego dnia, mimo że nic im nie dokucza. Jeżeli tak własnie zachowuje się Wasze dziecko, za wiele w tej kwestii nie zrobicie, tylko musicie się nauczyć z tym żyć.

Drzemka niemowlęcia

Sen starszego dziecka

Starsze niemowlęta sypiają coraz mniej i mniej. Najpierw śpią krócej w dzień i to jeszcze o różnych porach dnia. Każde niemowlę samo wrabia sobie nawyki kiedy uciąć sobie drzemkę, ale na ogól przyzwyczajają się do określonych godzin.

Pod koniec pierwszego roku życia większość niemowląt układa się do spania tylko dwa razy dziennie. Między rokiem a półtora większość dzieci rezygnuje z jednej z tych drzemek. Tylko w okresie niemowlęctwa możemy pozwolić na to, by dziecko samo decydowało kiedy śpi.

Dwuletnie dziecko przedstawia sobie znacznie bardziej złożony problem. Podniecenie, niepokój przed złymi snami, rywalizacja z siostrą czy bratem nie pozwala mu, być może tyle, ile powinno.

Opisałam najważniejsze zagadnienia dotyczące snu niemowlęcia i małego dziecka. Myślę, że będą Ci one przydatne, a może i też podzielisz się tymi informacjami ze swoją koleżanką, sąsiadką albo przyjaciółką? Będzie mi niezmiernie miło jak skorzystasz z tych treści i dodatkowo napiszesz krótką opinię na jego temat.

A jakie nawyki dotyczące snu miał Twój maluszek?

Miłej lektury, ściskam Wiola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *