W dzisiejszym odcinku poznamy podstawowe wyposażenie maszyny do szycia.

Na pewno w każdej maszynie, nawet takiej prostej i zwykłej, bez dodatkowych funkcji znajdziesz na pewno takie rzeczy:
Szpulki – do nawlekania nici, które później powędrują do bębenka,
Rozpruwacz – jeśli coś Wam źle wyjdzie, np. ścieg będzie krzywy, coś źle się zszyje, zawsze można to rozpruć i przeszyć na nowo. Rozpruwacz świetnie się sprawdza w tej roli.
Zestaw igieł – podstawowy zestaw igieł. Jakie igły służą do jakiego szycia przedstawię w innym artykule.
Stopka do obszywania dziurek – pozwala w szybki sposób zrobić otwory na dziurki. Później zostaje tylko przyszycie guzika.
Stopka do ściegu krytego – to świetne rozwiązanie na przykład do podszywania spódnic z grubszych materiałów.
Stopka do wszywania zamków – wszywanie zamka to wyższa szkoła jazdy, ale pewnie nie raz będzie go trzeba wszyć. Warto więc zapoznać się z tą stopką, bo ułatwia i przyśpiesza pracę.
Jak już wiecie, jakie części posiada podstawowa maszyna wielofunkcyjna, jak się one nazywają, a jeśli masz kłopot z rozpoznaniem niektórych części maszyny, zajrzyj tutaj i tutaj. Wiesz już do czego służą, możemy przejść do uruchomiania i obsługi maszyny.
Krok 1. Igła
Pierwszym krokiem, od którego musisz zacząć, jest włożenie igły. Podczas tej czynności maszyna musi być wyłączona. Podnieś igłę do góry za pomocą koła zamachowego, opuść stopkę, oraz odkręć śrubę przytrzymującą igłę. Wsuń igłę do zacisku płaską częścią do tyłu i przykręć śrubę tak mocno, że jak puścisz igłę ona nie wypadnie. Gotowe. Teraz możesz podłączyć maszynę do zasilania, podłącz kabel zasilający do gniazda przy maszynie i do gniazda sieciowego. Podłącz do maszyny kabel od rozrusznika nożnego (pedał) i włącz włącznikiem światełko, które znajduję się koło kabla do rozrusznika nożnego. Działa!
Krok 2. Nawijamy nici na szpulkę
Pustą szpulkę nałóż na trzpień szpulownika, a szpulkę z nićmi na trzpień na szpulki. Następnie zaczep nitkę na szpulce. Prowadząc nitkę przez naprężacz, wprowadź ją do szpulki poprzez otwór w szpulce od wewnątrz do zewnątrz w odwrotnym kierunku do ruchów wskazówek zegara. Teraz przesuń trzpień na szpulkę w prawo, przekręć koło zamachowe do siebie w taki sposób, aż usłyszysz kliknięcie i teraz delikatnie naciśnij pedał. Po nawinięciu odpowiedniej ilości nici na szpulkę, odetnij nitkę. Następnie przesuń trzpień z powrotem w lewo i zdejmij szpulkę, a koło zamachowe przekręć w kierunku od siebie, aby wróciło do pozycji szycia. Teraz możesz nawleczoną szpulkę umieścić w bębenku. Szpulkę z bębenkiem włóż do chwytacza maszyny. Zamknij klapkę i gotowe.
Krok 3. Nawlekamy igłę
Dużą szpulkę z nićmi umieść na trzpieniu i nić poprowadź do prowadnicy, następnie w dół według narysowanych strzałek na obudowie maszyny. Później zakręć nitkę do góry, zaczep o szarpak i znowu zejdź w dół z nitką aż do igły. Następnie ją nawlecz (przeciągnij nitkę przez oczko w igle), a później kołem zamachowym obniż igłę w celu wyjęcia dolnej nitki ze szpulki w bębenku. Teraz już, gdy igła jest nawleczona, możesz ustawić wszystkie parametry potrzebne do szycia.
Krok 4. Ustawiamy parametry szycia
Pierwszym działaniem, bez którego nie zaczniesz szyć, jest ustawienie odpowiedniego ściegu. Na przykład do zwykłego szycia wybierz ścieg A lub B. Następnie ustawiamy długość ściegu. Im wyższy numer, tym dłuższy ścieg. Teraz możesz ustawić właściwe naprężenie nici. Jeśli nić od szpulki pokaże się na prawej stronie materiału, będzie to oznaczało, że naprężenie nici jest za mocne, wtedy należy obniżyć numer na regulatorze. Pamiętaj, że wszystkie parametry ustawiane są, gdy igła jest na górze, czyli nie może być wbita w materiał.
Krok 5. Wykonujemy próbę
Weź kawałek materiału, podnieś stopkę dociskową i włóż pod nią materiał. Następnie opuść stopkę i delikatnie kołem zamachowym wbij igłę w materiał. Teraz możesz zacząć szyć. Ruszaj powoli, naciskając pedał maszyny. Po kilku ruchach maszyną zatrzymaj ją i użyj przycisku szycia wstecz. Czynność tą wykorzystuj na początku i na końcu szycia, dzięki temu będziesz pewna, że nic się nie popruje. Próba udana, maszyna nie pętelkuje, nie łamie igły, wszystko działa, to super, ciesz się i szyj, szyj, szyj….
Podsumowanie
To chyba wszystko, mam nadzieje, że o niczym nie zapomniałam. Jak coś pominęłam to daj mi koniecznie znać w komentarzu. Zachęcam Was do próby samodzielnego szycia, bo to naprawdę nie jest takie skomplikowane. Jeśli chcesz wypróbować uszyć coś nie trudnego z instrukcją krok po kroku to zapraszam po prezent za free.
Już teraz zapraszam Cię na kolejny odcinek poradnika szyciuszki. Przeczytasz w nim, jakie akcesoria będziesz potrzebować, aby móc wyczarować te piękne cudeńka.
Do usłyszenia, ściskam mocno, Wiola
Super, że nie tylko jest lista akcesoriów, ale instrukcja postępowania!
Dziękuję, staram się, aby to nie były suche informacje, co jest potrzebne…Ważne jest dla mnie to, że jak już mamy maszynę i jej wyposażenie to należy tez zrobić próbę, ale nie każdy mając maszynę wie w jaki sposób się za ta próbę zabrać…stąd instrukcja postępowania…:)