Blog Szycie

Ściegi i szwy – szwy maszynowe

Zapraszam Cię na kolejny odcinek, tym razem już ostatnią z serii ściegi i szwy. Poprzednie artykuły dotyczące ściegów i szwów znajdziecie w poprzednich wpisach do których serdecznie zapraszam.

Dziś zapraszam Was na odcinek dotyczący szwów maszynowych. Szew to jeden z najważniejszych czynności w naszej pracy. Dzięki szwom możemy wyczarować piękne ubrania, kocyki, narzuty, poduszki itp. Szwy nie tylko łączą ze sobą części, ale też nadają ubraniom charakterystyczny efekt optyczny.

Jednym z najczęściej używanym, a jednocześnie najpopularniejszym szwem jest szew zwykły prosty. Szew ten może być zaprasowany lub rozprasowany po zszyciu. Najczęściej korzysta się z niego przy szwach ramieniowych i bocznych.

Jak szyć:

Ułożyć na siebie części materiału prawą stroną do prawej, zszyć brzegi wzdłuż zaznaczonej linii szwu lub na odpowiednią szerokość zapasów. Początek i koniec szwu zabezpiecz ściegiem powrotnym. Szwy płasko zaprasować, następnie rozprasować zapasy szwów.

Szew nakładany lub dżinsowy

Ma zastosowanie głównie przy produkcji odzieży z dżinsu oraz ubrań sportowych. Jest to bardzo stabilny szew, który rozwiązuje problem obrzucania zapasów.

Szew nakładany lub dżinsowy

Jak szyć:

Warstwy materiału ułożyć na siebie prawą stroną na prawej i zszyć wzdłuż zaznaczonej linii szwu. Zapasy szwu najpierw płasko zaprasować, a następnie zaprasować na jedną stronę. Leżący na dole zapas wąsko przyciąć. Zapas na górze podwinąć i przypiąć lub przyfastrygować. Szyjąc na prawej stronie materiału, wąsko przyszyć zapasy.

“Szybki” szew dżinsowy wygląda z wierzchu jak szew dżinsowy, natomiast pod spodem widoczne są obrzucone zapasy.

Jak szyć:

Zszyć części prawą stroną do prawej wzdłuż zaznaczonej linii szwu lub na szerokości zapasów szwu. Zapasy szwów ująć razem, obrzucić brzegi i zaprasować w jedną stronę. Szyjąc na prawej stronie materiału, przeszyć jeszcze raz tuż przy szwie, oraz w odległości 5-7 mm.

Podwójny szew lub szew francuski stosowany jest najczęściej przy materiałach cienkich i przeźroczystych i przy bieliźnie. Dzięki zastosowaniu szwu francuskiego można wszystko ładnie schować i wykończyć.

Jak szyć:

Warstwy materiału ułożyć na siebie lewą stroną na lewej. Zapasy zszyć w odległości 5 mm od zaznaczonej linii szwu. Odciąć zapasy szwów ok. 3 mm od linii szycia. Rozprasować zapasy szwów. Następnie materiał ułożyć tak, aby szew leżał dokładnie w brzegu złożenia. Brzeg złożenia zaprasować, ostębnować wzdłuż zaznaczonej linii szwu, ujmując przy tym zapasy pierwszego szwu.

I w ten oto sposób zakończyliśmy kolejny rozdział. Mam nadzieję, że ten jak i wszystkie wcześniejsze były i są dla Was wartościowe. Myślę, że to nie koniec tego typu artykułów. Pojawiać się będą kolejne, ale czy tak samo napakowane mięsem. Zobaczymy.

W związku z czym mam do Was prośbę. Pod tym artykułem zamieszczam link do ankiety, (jest anonimowa) w której zawarłam pytania odnośnie mojej strony i działań na niej. Bardzo Cię proszę podziel się swoją opinią. Mi będzie znacznie łatwiej tworzyć dla Was treści i inne materiały.

Link do ankiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *