Handmade

Szydełko – moja pasja

Szydełko narzędzie bardzo proste z wyglądu z jednej strony z delikatnym haczykiem i na pierwszy rzut oka można by powiedzieć co takim narzędziem można robić? Niewielki metalowy pręcik czasem z jednej strony obudowany w plastikową lub drewnianą rączkę, o długości około 10-12cm ale grubości już różnej, bo to właśnie od jego grubości zależy splot robienia danej robótki.

Szydełkować można przeróżne przedmioty, zaczynając od oczka, po łańcuszek aż do konkretnych kształtów i przedmiotów. Mam tu na myśli przedmioty tj. serwety, podkładki, koszyki, swetry, szale, czapki itp. Ale każda z tych rzeczy wymaga innej włóczki czy sznurka i tak samo przyrządu do ich wykonania czyli szydełka.

Tak pokrótce napisałam jak wygląda szydełko i co można przy jego pomocy robić. Tak w prosty sposób przedstawiałam co to szydełko… ale co można z nich jeszcze robić i jak później z tego typu produktem obchodzić w trakcie użytkowania poprosiłam o rozmowę na ten temat moją dobrą koleżankę, która szydełkuje przeróżne cuda już od kilku lat.

  1. Wiem, że uwielbiasz spędzać czas na szydełku? Proszę powiedz jakie rzeczy najczęściej wykonujesz? ***** Tak o prawda, lubię szydełkować. Na początku mojej przygody ze szydełkiem były to proste do wykonania serwetki, elementy, które łączyłam w bieżniki, podkładki pod kubki lub zakładki do książek. Teraz najczęściej szydełkuję swetry, bluzki i duże obrusy.
  2. W jaki sposób należy dbać o kupione u Ciebie produkty, aby się nie zniszczyły i długo służyły? **** Wszystkie wykonane przeze mnie rzeczy piorę w pralce w temp. 30 stopni. Swetry należy suszyć w pozycji poziomej, aby się nie rozciągnęły. Serwetki, bieżniki, firanki po wypraniu należy namaczać w zimnym krochmalu i napiąć. W ten sposób nadamy im kształtu i formy. U mnie najlepiej sprawdza się “Ługa”. Robótki usztywni bardzo dobrze, a na dodatek pięknie pachnie.
  3. Jakich materiałów najczęściej używasz i dlaczego wybór padł na akurat te? ***** Do wykonania bieżników, serwetek, firanek używam kordonka “Maxi” który jest moim zdaniem najlepszy na rynku dziewiarskim. Po wielu latach bieżniki, serwetki wyglądają świetnie. Do swetrów wybieram najczęściej akrylowe włóczki. Wybór kolorów jest ogromna i zawsze mam dylemat z wyborem.
  4. Twoje plany na przyszłość? Czy planujesz swoją pasję przekształcić w biznes, czy może forma pracy dodatkowej bardziej Ci odpowiada? ***** Nie planuję życia aż tak daleko. Ważne jest to co tu i teraz. Cieszy mnie każda wykonana przeze mnie rzecz. bardziej jest to pasja niż dodatkowa praca. Pasja, przy której odpoczywam i się relaksuję, a to jest ważniejsze od dodatkowych pieniędzy.

Bardzo ciekawe i inspirująca wypowiedz, która w tym przypadku daje jasno do zrozumienia, że ta osoba cieszy się z tego co robi. Swoje umiejętności traktuje jak pasję i hobby, ciesząc się wykonaną własnoręcznie pracą.

A Ty jakie masz umiejętności czy zdolności, którymi po ich wykonaniu tak samo się cieszysz jak moja koleżanka?

2 thoughts on “Szydełko – moja pasja”

  1. Szydełkowałam 🙂 Ponad 6 lat temu, gdy byłam w ciąży, szydełkowałam czapki, kominy, maskotki. Potem przerzuciłam się na sznurki. I nagle przestałam. Ten wpis mi przypomniał, jakie to było fajne i… jakie mam zapasy sznurków i włóczek 🙂 Jednak dzisiaj bardziej cieszy mnie robienie plac plastycznych z moimi dziećmi 🙂

  2. Tak się zdarza, że po jakimś czasie przestajemy robić pewną umiejętność i po prostu o niej zapominamy. A po jakimś czasie albo zaczynamy coś innego albo nie robimy nic co jest związane z pracami manualnymi.
    A zajęcia z dziećmi są bardzo przyjemne, miłe i uczą dziecko kreatywności i wyobraźni. Twórzcie i cieszcie się dalej z chwil spędzonych razem, bo za chwile miną i zostaną wspomnienia. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *