Poczucie spełnienia nie jest prawem ani przywilejem. Każdy z nas zasługuje na to, by realizować się w pracy, którą wykonuje. Budzić się pełen inspiracji, czuć się bezpieczny w pracy i wracać do domu z poczuciem, że przyczynił się do czegoś większego i ważnego. Spełnienie to nie loteria. To uczucie nie jest zarezerwowane dla kilku szczęściarzy, którzy z ręką na sercu powiedzą: “kocham to, co robię”.
Często zdarza się tak, że coś się wydarzy, coś się zadzieje, coś o czym nie mamy w danej chwili pojęcia. Dzieje się i musimy dostosowywać się do danej sytuacji, są to sprawy, które nie czekają. One wsiadają z nami do auta, autobusu czy innego środka komunikacji i same nas znajdują. Są to historie, które zdarzają się każdemu z nas i czasami nawet na to nie zwracamy uwagi. A bywają one dość istotne w naszym życiu.
Po co ja o tym mówię, do czego nawiązuję…? Nawiązuję do zwrócenia uwagi na to, abyś zwróciła uwagę również na swoje zachowanie. Na to jak Ty zachowujesz się w danej sytuacji, co robisz, co mówisz Itp. Po co? Ano po to, ponieważ nasze zachowania w stosunku do drugiej osoby ma powiązanie do swojego “DLACZEGO”.
Każdy ma swoje “DLACZEGO” – głęboko zakorzenioną wewnętrzną motywację, misję albo wyższą wartość, które są źródłem jego pasji i inspiracji. Możliwe, że jeszcze nie wiesz jakie jest Twoje DLACZEGO I nie potrafisz go wyrazić słowami. Myślę, że w dalszej części tego artykułu umożliwię Ci jego poznanie. Wytłumaczę co należy zrobić, aby je poznać i umieć je wypowiedzieć.

Zacznij od dlaczego – podstawowe informacje
Czasami zdarza się tak, że projekt, który wydaje nam się dziecinnie prosty, kończy się rozczarowaniem. Bywa też tak, że odnosimy sukces, chociaż wcześniej wskazywało na to, że poniesiemy porażkę. Takie sytuacje wydają się niezrozumiałe, ale wcale tak nie jest, jeśli spojrzymy na nie przez pryzmat “DLACZEGO”
Większość z nas funkcjonuje na trzech poziomach: co robimy, jak to robimy i dlaczego to robimy. Na pewno nie będziesz miała trudności z udzieleniem odpowiedzi na pytanie, co robimy. Niektóre z nas wiedza, jak to robią, ale tylko niewiele z nas potrafi wyjaśnić, dlaczego robimy, to co robimy.
Możesz sobie pomyśleć, przecież wykonując daną pracę, robię to żeby mieć pieniądze, aby było za co żyć! Tak to racja, robi tak większość z nas, ale czy każdy z nas wykonując swoją pracą, czuje z niej satysfakcję? Otóż nie, pracujemy bo tak trzeba, bo tak robią inni, ale to nie pieniądze nas motywują. Pytanie DLACZEGO… sięga dużo głębiej i pomaga zrozumieć, co naprawdę nas motywuje i inspiruje. Chodzi o wewnętrzną motywację i misję, która napędza rozwój każdej z nas.
Odkryj swoje dlaczego – omówienie tematu
Świat pracy jest ciężki: codziennie rano się budzisz, idziesz do pracy, użerasz się z szefem, z klientami… Zarabiasz pieniądze, wracasz do domu, zarządzasz swoim życiem prywatnym, idziesz spać, budzisz się i ponownie zaczynasz wszystko od nowa. Każdego dnia masz mnóstwo rzeczy do zrobienia, po co dodatkowo wszystko komplikować. Po co się zastanawiać, dlaczego robisz to co robisz? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Musisz spróbować odkryć swoje DLACZEGO, wtedy poczujesz pasje do tego, co robisz. Złoty krąg (dlaczego, jak i co) pomoże nam osiągnąć długofalowy sukces przynoszący nam satysfakcję i spełnienie.
Etap 1. Zebranie historii i opowiedzenie jej.
Każdy z nas ma tylko jedno DLACZEGO. Nie mówi on o tym kim chcielibyśmy być, lecz o tym, kim jesteśmy w swojej naturalnej wersji siebie. DLACZEGO w swojej istocie jest historią o pochodzeniu. Analizując swoją przeszłość i wychwytując najbardziej znaczące motywy – doświadczenia; ludzi, którzy mieli na nas wpływ, ludzkie życie, na które my wpłynęliśmy; a także nasze wzloty i upadki – identyfikujemy pewne schematy.
Aby odkryć swoje DLACZEGO, musisz zebrać najważniejsze wspomnienia. Chwile, które nas zdefiniowały i przyjrzeć się im, aby znaleźć to, co je łączy. Odkrywanie DLACZEGO przypomina poszukiwanie bryłek złota w wodach przeszłości, które są ukryte na dnie porywistej rzeki. Im bardziej są konkretne wspomnienia, tym lepiej. Im bardziej się wysilisz i przypomnisz sobie wydarzenia ze swojego życia, które wywarły na Ciebie duży wpływ. Tym dokładniej określisz swoje DLACZEGO.
Ważna jest jakość wspomnień, szczegóły, które zapamiętałaś, oraz silne emocje jakie odczuwasz podczas przypominania historii. Ponieważ bardzo trudno jest dostrzec złotą nić łączącą nasze sytuacje z przeszłości, sugeruję abyś współpracowała z partnerem albo koordynatorem.
Etap 2. Zidentyfikowanie głównego motywu.
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że ktoś zachęcił Cię do opowiadania o swojej przeszłości, albo o sytuacjach związanych z Twoją karierą zawodową? Może tak miałaś a może nie…na to pytanie odpowiedź sobie sama… Ale jeśli była taka możliwość to super i mogło być tak, że ta osoba z chęcią Cię wysłuchała. Być może stworzyła na ich podstawie obraz Ciebie, który Cię zaskoczył… Cofniecie się w przeszłość po to, by odkryć swoje DLACZEGO, może sprawić Ci kolejne zaskoczenie…
Szukając historii, które mogłabyś opowiedzieć, zaczynasz dochodzić do różnych ciekawych wniosków. Zaczynasz odkrywać ciekawe motywy na temat swojej pracy albo działań, które nigdy wcześniej nie przyszły Ci do głowy. Na dalszym etapie tego procesu będziesz zauważać, że jedna lub dwie z tych bryłek złota błyszczą bardziej niż pozostałe. Będą wydawały się większe i ważniejsze. Będą błyszczeć bardziej i mocniej i wtedy powiesz: “To jestem ja”. Te motywy staną się fundamentem Twojej definicji DLACZEGO.
Etap 3. Pierwsza wersja definicji DLACZEGO
Mając jedną lub dwie błyszczące bryłki złota, jesteś gotowa na pierwszą próbę zdefiniowania swojego DLACZEGO. Postaraj się aby była ona:
- prosta i zrozumiała
- możliwa do realizowania w praktyce
- skupiona na efektach, które wywierają twoje działania na innych ludzi
- wyrażona tak, aby odzwierciedliła to, kim jesteś
A potem spróbuj zdefiniować swoje DLACZEGO w następujący sposób:
______________, żeby _______________ .
Tyle wystarczy – naprawdę! Nie potrzeba tysiąca akapitów, wystarczy jedno zdanie. Jedno zdanie to bez wątpienia najmniejszy wspólny mianownik. Zazwyczaj jest ono szczere i jest większa szansa na to, że je zapamiętasz. I zaczniesz się nim kierować w swoich działaniach.
Jeszcze dopowiem Ci dlaczego wyżej zamieściłam zdanie, w którym są dwa puste miejsca i tylko jedno słowo… Pierwsze puste miejsce oznacza pozytywny wkład, jaki wnosisz w życie innych ludzi. Drugie puste miejsce mówi o efekcie Twoich działań.
Wiele z nas nawet jak żyje w zgodzie z naszym DLACZEGO, możemy mieć trudności z dokładnym określeniem pozytywnego wkładu i efektów naszych działań. Jest to proces, w którym aby zaprojektować swoje DLACZEGO i zrobić to prawidłowo będzie potrzebować:
- dobrego partnera lub koordynatora – wybierz osobę, której będziesz mogła w zaufaniu powierzyć swoją opowieść o przeszłości. Może ta osoba pomoże Ci spojrzeć na wszystko z lotu ptaka. I dostrzec Twoje złote bryłki powtarzające się w Twoich opowieściach.
- wystarczająco dużo czasu – ale ile trudno określić, ale więcej jak sześć minut, a mniej jak sześć godzin.
To tyle na pierwszy artykuł, myślę, że w tej chwili masz burzę mózgu lub mętlik w głowie…( o ile jeszcze nie masz określonego swojego DLACZEGO), albo już zaczynasz się skupiać nad wspomnieniami z przeszłości. A może zaczynasz myśleć kogo mogłabyś wybrać na swojego wiernego słuchacza?
W kolejnym artykule przedstawię Ci jak odkryć indywidualne DLACZEGO poprzez rozmowę z partnerem. W taki sposób ja przechodziłam proces poszukiwania swojego DLACZEGO.
Wiolka, cudowna lekkość przenoszenia myśli na słowa, podziwiam.
Bardzo dziękuję Małgosiu 🙂 Bardzo miło mi jest czytać, że napisany przez siebie artykuł, ktoś odbiera bardzo miło i sympatycznie…:)