Blog Handmade

Znajdź swoje dlaczego. Definicja JAK i CO…

Jak do tej pory skupialiśmy się na sformułowaniu definicji DLACZEGO. Teraz przyszła pora na ukończenie złotego kręgu, który jak już wspominałam we wcześniejszym artykule składa się z trzech elementów: DLACZEGO, JAK i CO. Ważne są wszystkie, a gdy znajdziemy się w stanie równowagi to stajemy się najlepszą wersją siebie. Żyjemy zgodnie z naszym DLACZEGO.

Znajdź swoje dlaczego.
Definicja Jak i Co

Żyjemy z wewnętrzną motywacją, misją, które są nasza siłą napędową we wszystkim co robimy. Nasze JAK to działania, które podejmujemy, gdy mamy idealne warunki do tego, by wprowadzać w życie nasze DLACZEGO. Elementy CO to praca jaką wykonujemy każdego dnia. Tym co czyni Cię unikalnym, jest to, JAK wprowadzasz w życie to DLACZEGO. Dzięki temu połączenie Twojego DLACZEGO i JAK jest tak samo unikalne jak Twoje linie papilarne.

Proces JAK

Po zakończeniu procesu odkrywania swojego DLACZEGO będziesz mieć zidentyfikowane kilka motywów, które pojawiły się w opowiedzianych historiach. Jeden albo dwa z nich, które przemawiają najbardziej powinny znaleźć się w Twojej definicji DLACZEGO. Pozostałe wątki czekają na to, aż coś z nimi zrobisz. (wątki, czyli określenia, które Twój partner zapisywał, kiedy słuchał Twoich historii)

Zawężenie liczby pozostałych motywów

Spójrz na listę swoich motywów i wykreśl z niej te, które zostały użyte w definicji DLACZEGO. Potem zawęź pozostałe motywy tak, aby zostało Ci ich nie więcej jak pięć. Może się zdarzyć, że będziesz mieć cztery i jest to też dobre zawężenie. I teraz co dalej z tymi bezokolicznikami…

Po napisaniu wstępnej wersji DLACZEGO pozostaje Ci na liście siedem motywów. (przykład)

  • radość
  • wszystko da się rozwiązać
  • rozwiązywanie problemów
  • optymistyczny
  • więź
  • poczucie bezpieczeństwa
  • zawsze uczyć się od innych

Przyjrzyjmy się motywom, które mówią o podobnych rzeczach. Kiedy zdarzy się że dwa wątki będę nam mówić o tym samym, to masz dwie możliwości: zachować jeden z nich, a drugi zlikwidować albo połączyć je ze sobą i stworzyć nowy. W naszym przykładzie mamy dwa takie motywy, które są podobne: “wszystko da się rozwiązać” i “rozwiązywanie problemów”. Możemy je połączyć i stworzyć wspólne jedno określenie, ale ja postanowiłam jedną frazę wyrzucić i zostawiałam “wszystko da się rozwiązać”.

Następna para to “radość” i “optymistyczny”. Według słownika te dwa słowa mówią co innego, ale musimy w tym przypadku wziąć pod uwagę proces odkrywania, który odwołuje się do historii, z której zaczerpnęliśmy te motywy. I tu postanowiłam zostawić słowo “optymistyczny”.

W ten sposób mamy ostateczną listę pięciu punktów:

  • optymistyczny,
  • wszystko da się rozwiązać,
  • więź,
  • zawsze uczyć się od innych,
  • poczucie bezpieczeństwa

Zdefiniowanie swoich elementów JAK

Napisałam wcześniej, że JAK dotyczy działań, ponieważ to właśnie są rzeczy, które robisz, żeby urzeczywistnić swoje DLACZEGO. Takie określenia jak “uczciwość” nie mówią o działaniach. Tego typu wyrażenia musimy zmienić aby nadać im praktycznego wymiaru w formie JAK. Możliwe, że niektóre twoje motywy mają już formę określającą czynności. Jeśli tak tak to wspaniale.

Weźmy jeden z motywów z naszej listy wyżej:

  • optymistyczny

W tym przypadku jest możliwość przekształcenia tego przymiotnika na element JAK.

  • znajdywać pozytywy we wszystkim
  • patrzeć przed siebie, nie za siebie
  • szukać jasnych stron każdej trudnej sytuacji

Po przyjrzeniu się naszej historii, jeśli jest taka możliwość zmienić wyrażenie “optymistyczny” na którąś wersję z podanych wyżej przykładów. I tak możesz zrobić z wszystkimi swoimi motywami, chyba że stwierdzisz, że są już bliskie ideału i co najwyżej wymagają drobnych poprawek. Jeśli nie ma potrzeby ich zmieniać to zostawiasz tak jak są.

Wzbogacenie JAK o kontekst

Kiedy już zdefiniujesz swoje elementy JAK możesz wzmocnić swoją więź z nimi, uzupełniając je o krótkie opisy, które nadadzą każdemu z punktów kontekst i będę podpowiadać, co mogą one oznaczać w praktyce. Postaraj się, żeby te opisy były najprostsze, jak to tylko możliwe. Dzięki temu będziesz je łatwiej zamieniać w działania.

Kilka przykładów opisów elementów JAK:

  • znajdować pozytywy we wszystkim — kiedy mam wrażenie, że nic mi się w życiu nie udaje, poszukać rzeczy, które mi się udają…
  • sprawić by inni czuli się bezpiecznie — budzić zaufanie i okazywać ludziom wsparcie…
  • uczyć się czegoś od każdego — być otwartym na nowe pomysły innych osób, bo każda z nich może mnie czegoś nauczyć…

Na końcu zdefiniuj swoje CO.

Gratuluje, odkrywając swoje DLACZEGO oraz elementy JAK, które kryją się za Twoim CO, zdefiniowałeś cały swój indywidualny złoty krąg. Kiedy będziesz zaczynać od DLACZEGO i dzielić się swoją wizją i wartościami z innymi, używaj historii z Twojego procesu odkrywania DLACZEGO. Ich energia i emocje pokarzą ludziom, kim jesteś i co sobą reprezentujesz.

W taki oto sposób, zakończyłam proces szukania swojego DLACZEGO i elementów JAK, czyli zdefiniowania swojego złotego kręgu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, dotyczące tego procesu zapraszam do kontaktu. W miarę moich możliwości będę starała się Tobie pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *