Ta treść odkrywania swojego dlaczego będzie skupiona na jego odkrywaniu z udziałem partnera – czyli osoby mało znanej. Proces ten jest dla każdej z nas taki sam, bez względu co robimy na co dzień. Wykorzystać go możesz na różne sposoby – w pracy w korporacji, dla swojego biznesu, dla rozkręcenia swojej pasji itp.

Proces odkrywania DLACZEGO jest najskuteczniejszy wtedy, gdy będziesz do niego w pełni przygotowany. Poniżej zamieszczam kolejne kroki, żebyś zrozumiała proces, który zamierzasz przejść.
- Znalezienie partnera
- Wprowadzenie go w szczegóły
- Wybranie miejsca i czasu
- Zebranie historii
- Opowiedzenie jej partnerowi
- Zidentyfikowanie głównych motywów
- Twoja wstępna wersja DLACZEGO
Znalezienie partnera
Aby odkryć swoje DLACZEGO musisz poszukać bryłek złota w swojej przeszłości. Musisz przypomnieć sobie różne sytuacje z życia prywatnego i zawodowego, które będą miały wspólny łącznik. W procesie interpretowania ich przyda Ci się druga osoba – partner, który Cię wysłucha i pomoże Ci określić Twoje DLACZEGO. Znalezienie właściwego partnera jest ważnym elementem procesu.
Niekoniecznie musi to być specjalnie wyszkolony psycholog czy coach, wystarczy ktoś, kto naprawdę chce Ci pomóc odszukać Twoje DLACZEGO. Ale nie może to być osoba, która zna Cię bardzo dobrze, czyli partner, mąż, siostra, brat czy rodzice itp. Ponieważ te osoby nie potrafią być obiektywni.
Najlepszy partner to taki, który słyszy wszystkie Twoje historie po raz pierwszy. Podczas spotkania partner powinien bardzo uważnie Cię słuchać i zapisywać najważniejsze informacje i jak jest potrzeba dopytywać zadawać pytania pomocnicze.
Wprowadzenie partnera w szczegóły
Zanim dokonasz wyboru, komu powierzysz swoje historie, musisz tą osobę wprowadzić w szczegóły. Powiedzieć jej po co chcesz z nią porozmawiać i jaka będzie jego w tym rola. No i oczywiście całą poznaną historię zostawi dla siebie.
Wybranie czasu i miejsca
Miejsce w którym się spotkacie musi być spokojne, bez ludne i nie powinno być w nim żadnych rozpraszaczy. Najlepiej aby odbyło się w osobisty sposób, dzięki czemu Twój partner będzie mógł obserwować Twoje zachowanie, mimikę czy gestykulację ciała. Jeśli spotkanie osobiste jest nie możliwe możesz taka rozmowa odbyć poprzez wideokamerę.
Czas przeznaczony na rozmowę jest trudny do określenia, każda z nas potrzebuje go więcej lub mniej. Ale ogólnie przyjmuje się, że w ciągu trzech godzin powinno udać się określić definicję DLACZEGO. Odkrycie procesu DLACZEGO nie jest drogą na skróty, im więcej czasu poświęcisz tym więcej zyskasz. Nie ma w tym procesie drogi na skróty.
Zebranie historii
Zanim spotkasz się ze swoim partnerem, musisz się odpowiednio przygotować, o tym pisałam w poprzednim artykule. Pokrótce wspomnę tylko, że Twoje DLACZEGO jest rezultatem Twoich przeżyć z przeszłości.
Jest sumą wszystkich doświadczeń, wartości, którą odegrały kluczową rolę w procesie Twojego życia. Dlatego postaraj sobie przypomnieć wszystkie najważniejsze zdarzenia, które miały kluczowy wpływ na Twoje życie.
Ponieważ Twoje DLACZEGO jest zakorzenione w przeszłości, dlatego wspomnienia mogą dotyczyć szkoły, domu, pracy albo dowolnego aspektu Twojego życia. Niektóre będą związane z wydarzeniami, które chciałabyś przeżyć jeszcze raz, albo wspominasz je z przykrością.
Celem ćwiczenia jest zebranie przez Ciebie co najmniej pięciu takich historii. Ale jak masz ich więcej to tym lepiej, twojemu partnerowi będzie łatwiej identyfikować schematy i wspólne motywy.
Wypisz je wszystkie w krótkich punktach i pamiętaj, że każde wspomnienie musi dotyczyć konkretnego czasu, miejsca albo sytuacji. Rozpoczynając proces poszukiwania, zawsze prowadzą do DLACZEGO.
Opowiadanie jej partnerowi
W tym momencie Twoje przygotowanie się kończy. Nadeszła pora, abyś spotkała się ze swoim partnerem i wspólnie odkryła swoje DLACZEGO. Podczas spotkania rozwiń przygotowane tematy Twoich historii i tu ważna uwaga dość szczegółowo – szczegółowość jest kluczem do sukcesu.
Ale mówiąc “szczegółowo” nie mam na myśli temperatury na dworze, czy w co byłaś ubrana w danym dniu. Szczegółowość to uczucia i emocje jakich wtedy doznałaś.
Może zdarzyć się też tak, że w trakcie opowiadania przypomną Ci się kluczowe historie, których wcześniej o nich nie pomyślałaś, a mogą być ważne. Nie ukrywaj ich, wspomnij o nich i je opowiedz, chyba że są to wydarzenia bardzo intymne, lub nie chcesz do nich wracać, to oczywiście nikt Cię do tego nie zmusza.
Zidentyfikowanie głównych motywów
Kolejnym etapem w procesie odkrywania DLACZEGO jest zidentyfikowanie motywów przewodnich: spostrzeżeń, słów, wyrażeń i uczuć, które powtarzają się różnych Twoich historiach. Tutaj główną rolę powinien odegrać Twój partner i podczas Twoich wypowiedzi robić notatki wypisując wszystkie powtarzające się motywy.
Może się zdarzyć, że któryś z motywów będzie się przewijał przez wszystkie historie. Jeśli jakiś temat lub myśl przejawia się co najmniej dwa razy w pozornie niezwiązanych ze sobą opowieściach staje się motywem.
Mając listę wszystkich motywów, zaznacz jeden lub dwa, które wydają się ważniejsze niż pozostałe i rzucają się w oczy. Takie, które Cię inspirują albo definiują Ciebie. Te motywy, które są Ci bliższe niż pozostałe.
Poproś partnera, żeby ocenił, który z motywów jest jego zdaniem ważniejszy, opierając się na Twoich opowiadaniach. Wspólnie wybierzcie jeden motyw najbardziej odzwierciedlający Twój unikalny pozytywny wkład, a drugi który lepiej podsumowuje efekt. Teraz jesteś gotowa na to by sformułować swoje DLACZEGO.
Być może myślisz sobie, że jeśli do określenia DLACZEGO wystarczą dwa motywy, to po co mój słuchać miał zapisywać pozostałe wątki z moich wspomnień. Nie martw się! Nie bez powodu je spisywał. Wszystkie one staną się Twoim JAK.
Twoja wstępna wersja DLACZEGO
Koncentrując się na powtarzających motywach oraz na sugerowanym formacie definicji DLACZEGO poświęć kilka chwil na napisanie wstępnej wersji DLACZEGO. Twój partner powinien zrobić to samo. Nie współpracuje ze sobą na tym etapie. Może się zdarzyć, że Twój partner zdefiniuje Twoje “dlaczego” inaczej niż Ty. W tym przypadku nic się nie dzieje, nawet jest to dobre i staje się bardzo pomocne.
Po sformułowaniu swoich definicji, przeczytajcie je sobie. Następnie zdecydujcie, które z nich jest lepsze. Możecie też w dowolny sposób je połączyć, jak stwierdzicie, że jest to wskazane. Na tym etapie nie musisz dążyć do perfekcji. Twoim zadaniem jest sformułować definicję tak, żeby mieć poczucie że jest właściwa.
Bardzo możliwe, że słowa w niej ulegną zmianie. Może się tak stać, jak już bardziej się z nią oswoisz, zastanowisz i co najważniejsze zaczniesz je wprowadzać w życie. Bo na tym polega ostatni etap tworzenia Twojego DLACZEGO.
Jest to bardzo miłe i pozytywne uczucie, jak otwierasz przed sobą karty z których dowiadujesz się kim jesteś na prawdę. Zaczynasz myśleć inaczej, widzisz siebie w różnych rolach i rozumiesz siebie lepiej. Tak było w moim przypadku, chociaż na początku był problem z dokładnym zdefiniowaniem mojego DLACZEGO.
Mam nadzieję, że Ty poczujesz się tak samo, albo dużo lepiej. Będziesz mogła od tego momentu żyć według swojego DLACZEGO. Ale za nim się tak stanie, zastanów się komu możesz powierzyć swoje historie i kto mógłby Ci w tym pomóc.
Jestem pod wrażeniem tego z jakim zaangażowaniem o tym piszesz. Czytając Twój wpis odpłynęłam. Temat bardzo mnie zainteresował i myślę, że warto nad tym pracować i odnaleźć własne DLACZEGO.
Do tej pory myślałam, że Dlaczego jest tylko naszym motywem, czymś co nas napędza do działania np. dzieci. Dzięki temu wpisowi widzę, że jest to głębszy i bardziej złożony proces. Dziękuję za ten wpis
Bardzo się ciesze że mogłam tak Cię zaciekawić swoim artykułem. Warto nad tym pracować, wiem to sama po sobie. Proces szukania “dlaczego” jest dość długi, ale warty żeby się na nim skupić. Jeśli miałabyś jakieś pytania, to pisz śmiało, jak będę wstanie pomóc to pomogę…:)
Tak jest to indywidualny proces, którego masz na pewno tylko musiałabyś skupić się na tym schemacie, który opisałam w artykule i zacząć działać. I tak jak piszesz, że nie jest to na pewno napędzaniem do działania, typu dzieci. One mogą mieć w tym udział, ale nie będzie to Twoim “indywidualnym dlaczego”. Na prawdę warto, o tym pomyśleć jak masz jakieś konkretne plany na przyszłość bo działania są bardziej sprecyzowane. Sama się o tym przekonałam. Jeśli miałabyś jakieś pytania, to pisz, może będę mogła pomóc 🙂